200 TL Üzeri Tüm Alışverişlerinizde Kargo Ücretsiz! 200 TL Üzeri Tüm Alışverişlerinizde Kargo Ücretsiz! 200 TL Üzeri Tüm Alışverişlerinizde Kargo Ücretsiz! 200 TL Üzeri Tüm Alışverişlerinizde Kargo Ücretsiz!
27 Mayis Devrimi'nin arkasindan 1960'larda, biz gençlerin kendimizde gördügümüz en önemli eksiklik, sosyalist kültürdü. Buna bakip yogun bir çaba içinde olduk. Istanbul Hukuk Fakültesi'nde bir grup asistan içinde, daha gencimiz olan Rona Aybay da cesur bir karara vardi: Doktora tezi, dogrudan dogruya sosyalizm ile ilgili bir konu olmaliydi...Ve arkadasimiz, bir burs bulup Amerika'ya gitti. Bir yil sonra, bir bavul, dolu notlarla dönüp geldi. Oturup o hazirliktan piril piril bir tez çikardi; ardindan da çatir çatir savundu. O ve bizler sevindik ve övündük. 1970 yilinda kitaplasan tezin adi Sosyalizmin Öncülerin­den Robert Owen. Yasami, Eylemi, Ögretisi idi. Endüstri Devriminin ilk önce Ingiltere'de ortaya çikisinin nedenleri de vardir: Basta, sanayinin iki ana kaynagi olan kömür ve demir madenleri orada olaganüstü zengindi. Öte yandan Ingiltere'de, Kara . Avrupa ülkelerinden önce ticaret serbestligi yerlesmisti: Almanya ve Fransa'da görülen ve sanayicilerin çabalarini felce ugratan feodalizmin kötü etkilerinden, Ingiliz sosyal sistemi kurtulmus bulunuyordu. Gelisen ekonomi basini alir gider ve sonunda, Avrupa ülkeleri arasinda en genis sömürge imparatorlugunu Ingiltere kurar. Yeni bir ekonomi, yeni bir toplum yapisi ve yeni bir fikir yasami... Robert Owen iste böyle bir toplumda dünyaya gelir (1771): Bir isadami olur ve basarilar tadar. Kapitalist olarak sömürür de... Ne var ki, hayat yürüdükçe ve gözlemleri zenginlestikçe sorgulamaya baslar: Isçilerin ve ailelerinin yasam kosullan düzeltilmelidir; üretim ve verimlilik arttirilmali ve "perisan bir to­plum" gerçekten mutlu bir sanayi toplulugu durumuna getirilmelidir. Yetmez: Birey-çevre iliskileri degistirilmeli; yeni kusaklarini yetistirecek yeni bir egitim yaratilmali; bir de yeni bir hükümet anlayisina gitmelidir. Bütün bunlarin yani sira kisi olarak dürüstlügü, vicdaninin sesi ve insan sevgisi onu sosyalizme götürür. Onu gerçeklestirmede bir plani vardir; "kooperasyon köyleri" tasarlar. Emekçi siniflara seslenmektedir. Amerika'da "New Harmony Deneyimi" nin arkasindan Ingiltere'ye döndügünde Owen artik isçiler arasindadir; yasaminin geri kalan bölümünde, sömürüsüz insanliga inanmaktadir ve elinde isçi sinifinin bayragi en öndedir...Iste Robert Owen! Yasami, eylemi ve ögretisi! O, çagdas sosyalizmin öncülerinden biri olarak, isçi haklari, sosyal güvenlik, egitim-bilim, çocuk haklari gibi, çesitli alanlarda katkilarda bulundu ve emegi unutulmaz. Bu haklar, dünyada bir aralik emin ellerde oldu. Ne yar ki, yasadigimiz dünyada, her sey oldugu gibi bu degerler de kapitalizmin bataginda, ayaklar altinda. Yalniz Robert Owen'in -yaklasik bir buçuk yüzyildan sonra- hatirlattiklari bile, bir umut sicakliginda bugün. Kitabi okurken, yüregimizin atislarini daha çok ve daha canli hissettik; ve kim bilir yiginla okur bu heyecana katilacaktir. Bunu tatmamizda, Rona Aybay’a tesekkürlerimiz ise sonsuzdur.

Ürün Adı: Robert Owen Sosyalizmin Öncülerinden Yaşamı, Eylemi Öğretisi
Ürün Kodu: 9786051066189
Yazar: Rona Aybay
Basım Yılı: 2012
Kapak Türü: Karton Kapak
Sayfa Sayısı: 240
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Çevirmen:
TESLİMAT
 
Ürünü sipariş verdiğiniz gün saat 18:00 ve öncesi ise siparişiniz aynı gün kargoya verilir.Ve ertesi gün teslim edilir.

Eğer kargoyu saat 18:00`den sonra verdiyseniz ürününüzün stoklarda olması durumunda ertesi gün kargolama yapılmaktadır.

Siparişleriniz, banka onayı alındıktan ve/veya sipariş onaylandıktan sonra, stoklarımızda mevcut ise en geç 2-3 iş günü içerisinde gönderimi sağlanmaktadır. Mevcut değilse ortak çalıştığımız tedarikçi firmalardan ve/veya yayınevlerinden temin edilip gönderim sağlanacaktır. Teslimat adresinin masalseç'e uzaklığına bağlı olarak taşıyıcı kargo şirketi de 1-5 gün içerisinde siparişinizi size teslim edecektir.

Stoklarımızda olmayan ürünlerin tedarik edilme süreleri yayınevlerine ve dağıtıcı firmalara göre farklılık göstermektedir. Tedarik sürecinde olan ürünlerin teslimatı tedarik işlemleri gerçekleştikten sonra yapılır.

Tarafımızdan kaynaklanan bir aksaklık olması durumunda, size üyelik bilgilerinizden yola çıkılarak haber verilecektir. Bu yüzden üyelik bilgilerinizin eksiksiz ve doğru olması önemlidir. Bayram ve tatil günlerinde kargo firmaları çalışmadığı için teslimat yapılamamaktadır.

Seçtiğiniz ürünlerin tamamı anlaşmalı olduğumuz kargo şirketleri tarafından masalseç talebiyle size teslim edilecektir.

Alım işlemi sonrası teyit amaçlı e-posta alacaksınız. Seçtiğiniz ürünlerden herhangi birinin tedarik edilememesi durumunda konu ile ilgili yine e-posta gönderilecek ve durum tarafınıza bildirilmiş olacaktır.

www.masalsec.com çevrimiçi/online alışveriş sitesidir. Aynı anda birden çok kullanıcıya alışveriş yapma imkanı sağlanmaktadır. Nadir de olsa tüketicilerin aynı ürünü alması söz konusu olabilmekte ve ürünler stoklarda tükenebilmektedir. Böyle bir sorun olması halinde, ödemesini internet üzerinden yaptığınız ürün en az 4 (Dört) en fazla 20 (yirmi) gün içerisinde tarafınıza teslim edilebilmesi için bekeleme süresi vardır. Ürün bu tarihleri arasında tüketiciye teslim edilemezse, tüketicinin yaptığı ödeme kendisine iade edilir.
 
Yükleniyor...